Депутати пропонують зменшити розмір ставок судового збору: законопроект

Проектом Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури сплати судового збору для фізичних та юридичних осіб» (№10443 від 30.01.2024 р.) пропонується внести зміни до Закону України «Про судовий збір», Цивільного процесуального кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України.

Законопроектом пропонується:

  1. Зменшити розмір ставок судового збору за подання до суду апеляційної скарги з 150 відсотків ставки до 50, касаційної скарги з 200 до 70.
  2. Встановити, що враховуючи майновий стан сторони фізичної чи юридичної особи, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити 3 сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. У свою чергу, передбачається визначити конкретизований перелік обставин за наявності яких, суд зобов’язаний своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
  3. Визначити, що у резолютивній частині судового рішення має зазначатись розмір та платіжні реквізити для сплати судових витрат.

У Законі України «Про судовий збір» статтю 8 пропонується викласти у такій редакції:

«Стаття 8. Відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати

  1. Враховуючи майновий стан сторони фізичної чи юридичної особи, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
  2. У випадках, визначених цією частиною статті 8 Закону, суд своєю ухвалою зменшує розмір належних до оплати судових витрат чи звільняє від їх оплати, чи відстрочує або розстрочує сплату судових витрат на визначений строк за клопотанням сторони, а саме якщо:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача – фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є:

а) військовослужбовці;

б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів;

в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю;

г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї;

ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров’ю.».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *