Електронні гаманці

Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо платіжних послуг)” було прийнято 12 січня 2023 року. Наразі Закон передано на підпис Голові Верховної Ради.

В пояснювальній записці до законопроекту № 4366  зазначено, що він покликаний привести термінологію окремих статей ПКУ у відповідність із положеннями Закону України “Про платіжні послуги” та уточнити деякі положення ПКУ з метою їх узгодження з положеннями Закону України “Про платіжні послуги”, а саме:

  • віднести до доходів, що підлягають оподаткуванню, доходи надавачів платіжних послуг від здійснення діяльності на платіжному ринку;
  • встановити вимоги щодо повідомлень контролюючих органів про відкриття та закриття рахунків у небанківських надавачів платіжних послуг;
  • поширити відповідальність за порушення строку та порядку подання інформації про відкриття або закриття рахунків на небанківських надавачів платіжних послуг.

До пункту 20.1.27 ПКУ, зокрема, внесено зміни, якими передбачаєтсья, що банки та інші фінансові установи, небанківські надавачі платіжних послуг, емітенти електронних грошей, які не подали відповідним контролюючим органам в установлений законом строк повідомлення про відкриття або закриття рахунків/електронних гаманців платників податків або розпочали здійснення видаткових операцій за рахунком/електронним гаманцем платника податків до отримання повідомлення відповідного контролюючого органу про взяття рахунка/електронного гаманця на облік у такого органу, фінансові (штрафні) санкції (штрафи) в установленому цим Кодексом розмірі.

На кошти, розміщені на рахунках/електронних гаманцях платника податків можливо буде накладати арешт.

Пункт 35.2 статті 35 в новій редакції передбачає, що “сплата податків та зборів здійснюється в готівковій або безготівковій формі (у тому числі з використанням електронних грошей), крім випадків, передбачених цим Кодексом або законами з питань митної справи. Для цілей цього Кодексу обов’язок платника податку щодо сплати податків та зборів на єдиний рахунок, визначений статтею 351 цього Кодексу, вважається виконаним з моменту, коли ініціювання переказу є завершеним для такого платника податків згідно із Законом України «Про платіжні послуги».”

Згідно до п.57.5. ПКУ в редакції Закону від 12.01.2023 р. фізичні особи – платники податків повинні будуть сплачувати податки і збори, що встановлені цим Кодексом, через банки (у тому числі із застосуванням єдиного рахунку в порядку, визначеному статтею 351 цього Кодексу) або небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей.

Відповідно до п.1 розділу ІІ. “Прикінцеві та перехідні положення” цей Закон набирає чинності з 1 квітня 2023 року, крім підпункту 8 (щодо змін до Закону України «Про Національний банк України») та абзаців сто вісімдесят п’ятого – сто вісімдесят восьмого підпункту 13 (щодо змін до розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про платіжні послуги») пункту 2 цього розділу, які набирають чинності з дня, наступного за днем опублікування цього Закону.

Отже, з 1 квітня 2023 року електронні кошти стануть повноцінними засобами розрахунків, в тому числі з бюджетом, а електронні гаманці перебуватимуть під пильним наглядом ДПС.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *