Критерії «малозначності» справи: законопроект

22.02.2024 р. на ознайомлення народним депутатом надано проект Закону України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України та Кодексу адміністративного судочинства України щодо гарантування права на судовий захист у малозначних спорах» (№11026 від 19.02.2024).

Проект передбачає приведення положення пунктів 1, 5 частини шостої статті 19, пункту 2 частини третьої статті 389 Цивільного процесуального кодексу України, а також відповідні положення Кодексу адміністративного судочинства України у відповідність із Рішенням Конституційного Суду України від 22.11.2023 року № 10-р(II)/2023 (стаття на цю тему тут).

Нагадаю, що Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення пунктів 1, 5 частини шостої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України в частині встановлення розміру ціни позову як критерію віднесення справи до категорії малозначних не відповідають розумінню справи та спору в ній як малозначного, не є належними засобами регулювання процесуальних відносин та не узгоджуються з принципом верховенства права.

Конституційний Суд України зазначив, що установлення у процесуальному законі розміру ціни позову як критерію для віднесення справи до категорії малозначних має бути ґрунтовано на принципові домірності, що зобов’язує державу визначити в законодавстві такий розмір ціни позову, який не буде надмірним для обраної мети та не спотворить розуміння справи як малозначної для особи.

Разом з тим, визначені розміри ціни позову як критерії віднесення справи до категорії малозначних у сумах 268 400 грн. та 671 000 грн. є не лише  значними, а й перевищують установлені в законі розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб та мінімальної заробітної плати.

До статті 19 ЦПК пропонується внести зміни, згідно яких малозначною будуть вважатись справи:

  • у якій ціна позову не перевищує 15 розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб (ПМ) (45 420 грн.). На сьогоднішній день це 100 ПМ;
  • справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує 30 ПМ (90 840 грн.) замість 250 ПМ;
  • а у справах щодо захисту прав споживачів для визначення їх як малозначних, замість 250 ПМ пропонується встановити 30 ПМ (90 840 грн.)

У Кодексі адміністративного судочинства України в статті 12 пропонується встановити наступні розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб для визначення справи як малозначної:

  • у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб’єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує 60 ПМ (181 680 грн.) замість 500 ПМ;
  • у справах щодо оскарження рішення суб’єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує 15 ПМ (45 420 грн.) замість 100 ПМ.

Розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в 2024 році складає – 3028 грн.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *