Щодо забезпечення дотримання прав і свобод засуджених: законопроект

09.11.2023 р.  за основу прийнято проект Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення дотримання прав і свобод засуджених громадян України, переданих в Україну для відбування покарання, а також щодо яких компетентним органом іноземної держави було прийнято рішення про їх видачу в Україну (екстрадицію) для притягнення до відповідальності або виконання вироку (реєстр. № 9451), поданий народним депутатом України Масловим Д.В. та іншими народними як депутатами України.

Як зазначено в Пояснювальній записці, останнім часом компетентними органами інших держав прийнято низку рішень про відмову в задоволенні запитів про видачу осіб до України з огляду на недодержання у пенітенціарних закладах України статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо заборони катування, а також неможливість гарантування безпеки під час перебування осіб в пенітенціарних закладах в умовах воєнного стану.

При цьому окремими державами запитуються додаткові гарантії розміщення виданих осіб у західних регіонах України, а надання Україною таких гарантій, як правило, оцінюється позитивно та сприяє вирішенню питання щодо екстрадиції.

Отже, метою прийняття проєкту Закону є врегулювання окремих проблемних питань реалізації виконання зобов’язань під час видачі (екстрадиції) в Україну підозрюваних, обвинувачених та засуджених, зокрема у воєнних злочинах.

  1. У Кримінально-виконавчому кодексі України пропонується передбачити, що: 

правовий статус засуджених громадян України, переданих в Україну для відбування покарання, а також щодо яких компетентним органом іноземної держави було прийнято рішення про їх видачу в Україну (екстрадицію) для притягнення до відповідальності або виконання вироку, визначається цим Кодексом з урахуванням умов, передбачених відповідними міжнародними договорами України, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України;

2) вид колонії, у якій відбувають покарання засуджені до позбавлення волі громадяни України, передані в Україну для відбування покарання, а також щодо яких компетентним органом іноземної держави було прийнято рішення про їх видачу в Україну (екстрадицію) для притягнення до відповідальності або виконання вироку, визначається згідно з переліком, який затверджується Міністерством юстиції України;

3) засуджений до позбавлення волі громадянин України, переданий в Україну для відбування покарання, а також щодо якого компетентним органом іноземної держави було прийнято рішення про його видачу в Україну (екстрадицію) для притягнення до відповідальності або виконання вироку, відбуває строк покарання у виправній чи виховній колонії, визначеній відповідно до вимог абзацу другого частини першої статті 86 цього Кодексу. 

  1. Частину другу статті 8 Закону України «Про попереднє ув’язнення»  доповнити абзацом тринадцятим такого змісту: «підозрюваних, обвинувачених, щодо яких компетентним органом іноземної держави було прийнято рішення про їх видачу в Україну (екстрадицію) для притягнення до відповідальності або виконання вироку – в установах попереднього ув’язнення, перелік яких затверджується Міністерством юстиції України, як правило, окремо від інших осіб, які перебувають під вартою».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *