Щодо відповідальності пішоходів за невикористання світлоповертальних елементів

Відповідно до статті 93 Конституції України, статті 89 Регламенту Верховної Ради України в порядку законодавчої ініціативи народним депутатом В.В. Крейденко вносено на розгляд Верховної Ради України проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо відповідальності пішоходів за невикористання світлоповертальних елементів у темну пору доби чи в умовах недостатньої видимості» (8156 від 26.10.2022 р.).

Відповідно до змін, що були внесені до пункту 4.4. Правил дорожнього руху Постановою Кабінету Міністрів України № 1105 від 11.11.2020, «у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості пішоходи, які рухаються проїзною частиною чи узбіччям, повинні використовувати світлоповертальні елементи (стрічку, наклейку, жилет тощо) або бути в одязі, який має світлоповертальні елементи, для своєчасного їх виявлення іншими учасниками дорожнього руху».

Однак, на сьогодні у Кодексі України про адміністративні правопорушення відсутня норма, яка б передбачала адміністративну відповідальність за невиконання пункту 4.4. Правил дорожнього руху. Зважаючи на це, пішоходи нехтують дотриманням Правил дорожнього руху, що не сприяє попередженню та запобіганню дорожньо-транспортних пригод, спричинених неможливістю водіями у темну пору доби та в умовах недостатньої видимості розпізнати пішоходів.

Особливо це правило стало актуальним в останній час, коли через відсутність належного вуличного освітлення  сталося багато випадків наїзду на пішоходів.

Отже законопроектом пропонується частину першу статті 127 КпАП викласти в такій редакції:

«Непокора пішоходів сигналам регулювання дорожнього руху, перехід ними проїзної частини у невстановлених місцях або безпосередньо перед транспортними засобами, що наближаються, пересування ними проїзною частиною або узбіччям у темну пору доби чи в умовах недостатньої видимості без використання світлоповертальних елементів (стрічки, наклейки, жилету тощо) або одягу, який має світлоповертальні елементи, невиконання інших правил дорожнього руху

 – тягнуть за собою попередження або накладення штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян».

Крім того, до Верховної Ради України внесено законопроект “Про внесення змін до Закону України «Про дорожній рух» щодо використання пішоходами світлоповертальних елементів в темну пору доби чи в умовах недостатньої видимості” (№8155 від 26.10.2022 р.).

Законопроектом № 8155 пропонуєтся абзац п’ятий частини третьої статті 12 викласти у такій редакції:
«позначати місця виконання робіт, місця, де залишено на дорозі, в улиці, залізничному переїзді машини і механізми, будівельні матеріали тощо, відповідними дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами, а в темну пору доби чи в умовах недостатньої видимості – сигнальними вогнями, передбаченими діючими нормами, а працівників, які виконують такі роботи, забезпечувати світлоповертальними елементами (стрічками, наклейками, жилета ми тощо) або одягом, який має світлоповертальні елементи;».

Абзац другий частини другої статті 17 Закону “Про дорожній рух” пропонується викласти у такій редакції:
«рухатися по тротуарах, пішохідних або велосипедних доріжках, у збіччях, а в разі їх відсутності – по краю проїзної частини автомобі льної дороги чи вулиці, а в темну пору доби чи в умовах недостатньої видимості – з використанням світлоповертальних елементів (стрічки, наклейки,жилету тощо) або одягу, який має світлоповертальні елементи;».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *