Електронно-комунікаційне шахрайство: законопроект

В Верховній Раді України зареєстровано проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення відповідальності за електронно-комунікаційне шахрайство (№10190 від 25.10.2023 р.).

Законопроект передбачає внесення зміни до Кримінального кодексу України шляхом доповнення новою статтею 1901 «Електронно-комунікаційне шахрайство», 2554 «Створення, керівництво електронно-комунікаційною шахрайською організацією, а також участь у ній» та 2555 «Залучення до участі у електроннокомунікаційній шахрайській організації» із встановленням нової відповідальності за дії таких шахрайських організацій та участь у них.

Діюча ст. 190 «Шахрайство» Кримінального кодексу України (далі – ККУ), на думку авторів законопроекту, не відповідає сучасним реаліям нормативно-правового регулювання, не дає можливості для ефективної реалізації функції превенції та містить застарілі поняття, наприклад, «електронно-обчислювальна техніка», що частково унеможливлює її доказування правоохоронними органами.

Наразі Законом України «Про електронні комунікації» визначені такі поняття, як «електронна комунікація», «технічні засоби електронних комунікацій», які повністю охоплюють необхідну кваліфікацію електроннокомунікаційного шахрайства, що вирішує питання притягнення до відповідальності при вчиненні трансграничних злочинів, встановлюючи при цьому формальний склад злочину. Отже, для того, щоб злочин вважався закінченим, достатньо лише вчинення зловмисником будь-якої дії, зазначеної в диспозиції нової статті 1901 КК України.

Тому пропонується доповнити ККУ новими статтями наступного змісту:

“Стаття 1901. Електронно-комунікаційне шахрайство

  1. Електронно-комунікаційне шахрайство, тобто протиправне збирання, зберігання, обробка та використання персональних даних, інформації, яка містить банківську таємницю, у тому числі індивідуальну облікову інформацію, реквізити платіжного інструменту, платіжної картки, код авторизації, з метою заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою з використанням електронної комунікації та/або технічних засобів електронних комунікацій,

– карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років  з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

  1. Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, – карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
  2. Дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану або якщо вони вчинені організованою групою, караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Примітка.

  1. В цій статті та статті 2554 цього Кодексу терміни «електронна комунікація», «технічні засоби електронних комунікацій» вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про електронні комунікації».
  2. В цій статті та статті 2554 цього Кодексу терміни «індивідуальна облікова інформація», «платіжний інструмент», «платіжна картка» вживаються у значеннях, визначених Законом України «Про платіжні послуги».
  3. Під кодом авторизації в цій статті та статті 2554 цього Кодексу слід розуміти комбінацію цифр, літер або літер і цифр, яка формується і надається надавачем платіжних послуг або юридичною особою, що діє за його дорученням, під час авторизації (процедури отримання дозволу на проведення операції з використанням платіжного інструменту).

“Стаття 2554.  Створення, керівництво електронно-комунікаційною шахрайською організацією, а також участь у ній

1.Створення електронно-комунікаційної шахрайської організації, керівництво такою організацією або її структурними частинами караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

2. Надання послуг, участь у електронно-комунікаційній шахрайській організації карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна.

3. Дії, передбачені частинами першою, другою або третьої цієї статті, вчинені в умовах воєнного або надзвичайного стану або якщо вони вчинені організованою групою, караються позбавленням волі на строк від восьми до тринадцяти років з конфіскацією майна.

4. Створення спільноти електронно-комунікаційних шахрайських організацій, тобто об’єднання двох чи більше електронно-комунікаційних шахрайських організацій, керівництво такою спільнотою караються позбавленням волі на строк від десяти до п’ятнадцяти років з конфіскацією майна.

5. Звільняється від кримінальної відповідальності особа, крім організатора або керівника електронно-комунікаційних шахрайських організацій, за вчинення злочину, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні цього злочину добровільно повідомила про створення електронно-комунікаційної шахрайської організації або участь у ній та активно сприяла її розкриттю.

Примітка.

  1. Під електронно-комунікаційною шахрайською організацією у цій статті та статті 2555 цього Кодексу слід розуміти юридичну особу або об’єднання фізичних осіб (дві та більше), що діють без створення юридичної особи, які здійснюють діяльність спрямовану на протиправне збирання, зберігання, обробку та використання персональних даних, інформації, яка містить банківську таємницю, у тому числі індивідуальну облікову інформацію, реквізити платіжного інструменту, платіжної картки, код авторизації, з метою заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою з використанням електронної комунікації та/або технічних засобів електронних комунікацій.”

“Стаття 2555. Залучення до участі у електронно-комунікаційній шахрайській організації

  1. Залучення до участі у електронно-комунікаційній шахрайській організації, в тому числі пропонування роботи, надання послуг електроннокомунікаційній шахрайській організації, надання інформації про таку організацію з метою залучення осіб до участі в електронно-комунікаційній шахрайській організації,

караються позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років з конфіскацією майна.

  1. Ті самі дії, вчинені повторно або в умовах воєнного або надзвичайного стану або якщо вони вчинені організованою групою,

караються позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої.”

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *