Щодо права одного з подружжя на утримання (аліменти) 

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 11 лютого 2019 року по справі № 281/697/16-ц (провадження № 61-18951св18) надав висновок щодо права одного з подружжя на утримання.

Зокрема, Верховний Суд зазначив, що згідно із частинами другою-четвертою статті 75 СК України право на утримання (аліменти) має той із подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.

Непрацездатним вважається той із подружжя, який досяг пенсійного віку, встановленого законом, або є особою з інвалідністю I, II чи III групи. Один із подружжя є таким, що потребує матеріальної допомоги, якщо заробітна плата, пенсія, доходи від використання його майна, інші доходи не забезпечують йому прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Аналіз указаних норм матеріального права дає підстави для висновку, що  аліментні зобов’язання на утримання одного з подружжя можуть бути призначені за наявності юридичних складових – сукупності певних умов, а саме: перебування в зареєстрованому шлюбі або у фактичних шлюбних відносинах після розірвання шлюбу (стаття 76 СК України); непрацездатність одного з подружжя; потреба в матеріальній допомозі; нижчий від прожиткового рівень матеріального забезпечення. Таким чином право на утримання (аліменти) має  непрацездатна особа, яка  не забезпечена прожитковим мінімумом. Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 13 квітня 2016 року у справі № 6-3066цс15.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *