Щодо переддоговірних спорів

Об’єднана палата Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду в постанові від 25 травня 2018 року по справі № 61/341 зробила висновок щодо підстави передачі переддоговірного спору на розгляд суду, вирішення переддоговірного спору та права сторони на укладення договору, укладення якого є обов`язком в силу вимог закону, підлягають захисту судом на підставі пункту 1 частини другої статті 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним.

Верховний Суд зазначив наступне:

«Переддоговірним є спір, який виникає у разі, якщо сторона ухиляється або відмовляється від укладення договору в цілому або не погоджує окремі його умови.

При цьому передати переддоговірний спір на вирішення суду можливо лише тоді, коли хоча б одна із сторін є зобов’язаною його укласти через пряму вказівку закону, або на підставі обов’язкового для виконання акта планування.

 В інших випадках спір про укладення договору чи з умов договору може бути розглянутий господарським судом тільки за взаємною згодою сторін або якщо сторони зв’язані зобов’язанням укласти договір на підставі існуючого між ними попереднього договору.

У разі вирішення судом переддоговірного спору з дотриманням вказаних вимог днем укладення договору вважається день набрання чинності відповідним рішенням суду, враховуючи, що в такому випадку договірне зобов’язання між сторонами виникає саме на підставі судового рішення».

У разі невизнання стороною договору, укладення якого є обов`язком в силу вимог закону, права іншої сторони на укладення такого договору підлягають захисту судом на підставі пункту 1 частини другої статті 16 ЦК України шляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом обов`язкової дії».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *