Чи входить право на розірвання договору купівлі-продажу до складу спадщини?

Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 14 грудня 2023 року по справі №  759/12085/20 зазначив наступне.

До складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (стаття 1218 ЦК України).

Не входять до складу спадщини права та обов’язки, що нерозривно пов’язані з особою (стаття 1219 ЦК України).

Зобов’язання припиняється смертю боржника, якщо воно є нерозривно пов’язаним з його особою і у зв’язку з цим не може бути виконане іншою особою (частина перша статті 608 ЦК України).

За змістом частини другої статті 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Сутність права на розірвання договору купівлі-продажу не дозволяє зробити висновок, що воно має особистий характер та пов’язане із особою спадкодавця. Тому касаційний суд зауважив, що право на розірвання договору купівлі-продажу входить до складу спадщини.

Натомість вимога про розірвання договору купівлі-продажу частки у праві спільної власності на нерухоме майно на підставі частини другої статті 651 ЦК України у зв’язку з його частковою оплатою, як і вимога про скасування рішення про державну реєстрацію прав власності покупця, є неналежним способом захисту порушеного права спадкоємця продавця.

Способу захисту, який належним чином захистить саме це право, відповідає позовна вимога про стягнення неотриманих коштів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *