Визначення переліку територій, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих

Після запровадження воєнного стану на території України, п. 69 підрозділу 10 «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – Кодекс) доповнено підпунктами 69.14, 69.16, 69.22 щодо нарахування та сплати плати за землю, екологічного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти оподаткування, розташовані в межах територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України. 

Протягом року Кабінет Міністрів України ігнорував положення Закону № 2102-IX, задовольнившись лише постановою «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» № 1364, якою лише заплутав підприємців.

4 лютого 2023 року ДПС вдруг прокинулась та видала своє бачення з приводу того, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, розроблений на виконання Постанови Кабміну № 1364 від 06.12.2022 та затверджений наказом Мінреінтеграції, не може застосовуватися для цілей оподаткування (стаття цього блогу “Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих має затверджувати Кабінет Міністрів України” від 20.02.23р).

Проте, 6 травня 2023 року набув чинності Закон України від 11 квітня 2023 року № 3050-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» (далі – Закон №3050).

Згідно з Законом №3050 Перелік територій визначається у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. (В редакції Закону, яка діяла до шостого травня цього року передбачалось, що Перелік таких територій мав затверджувати сам Кабинет Міністрів).

Депутати, намагаючись виправдати креативність Кабінету Міністрів, вирішили легалізувати вже створений Кабінетом Міністрів і Міністерством реінтеграції механізм щодо визначення Переліку територій, на яких ведуться бойові дії.

Наразі пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 року №1364 (далі – постанова №1364) визначається що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі – перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.

Отже, виходячи із наведеного та з врахуванням положень Закону №3050 ДПС зазначила що постанова №1364 може вважатися такою, що встановила порядок визначення Переліку територій.

Тепер Перелік територій, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 , зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за №1668/39004, може застосовуватися при визначенні особливостей справляння податків і зборів на відповідних територіях, визначених Податковим кодексом України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *